Skip to main content
CEEB w najczęściej zadawanych pytaniach – nowa seria edukacyjna

Od początku roku systematycznie przedstawiamy i wyjaśniamy różne zagadnienia dotyczące Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W tym celu przygotowaliśmy kolejny cykl postów. Prezentujemy w nim najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na temat CEEB.

Masz nowe źródło ogrzewania lub zmieniasz piec – złóż deklarację CEEB

Deklaracja CEEB to oświadczenie składane na ceeb.gov.pl m.in. przez właściciela domu jednorodzinnego lub zarządcę budynku. Oświadczenie dotyczy wszystkich – zarówno obecnych jak i nowych – źródeł ciepła i spalania paliw o mocy nominalnej do 1MW. Informacje o tym jak krok po kroku złożyć deklarację dostępne są w nowej ulotce GUNB.

Deklarację CEEB składamy od 1 lipca 2021 r. Aktualna liczba deklaracji złożonych w bazie wynosi ponad 9,5 mln.

Systematycznie rośnie liczba inwentaryzacji w CEEB

18 września 2023 r. został uruchomiony system CEEB w pełnej wersji, a wraz z nim moduł inwentaryzacji. Inwentaryzacja w CEEB dotyczy źródeł ciepła (ogrzewania) i parametrów technicznych budynku. Inwentaryzacja przeprowadzana jest dla całego budynku, a także osobno dla lokalu. Dzięki inwentaryzacji w CEEB gmina zna stan techniczny budynków i lokali na swoim terenie. W systemie odnotowano dotychczas  256 tys. inwentaryzacji budynków i 401 tys. lokali.

Fakty i mity na temat Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Od początku roku systematycznie przedstawiamy różne zagadnienia dotyczące Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i inwentaryzacji budynków w CEEB. W tym celu przygotowaliśmy cykl postów edukacyjnych, które publikowaliśmy na profilach GUNB na X i LinkedIn, pod nazwą: „CEEB – fakty i mity”. Dziś podsumowujemy cykl.

CEEB dla strażników gminnych i miejskich – szkolenie GUNB

Straż miejska to jedna z ważnych grup użytkowników Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W związku z zadaniami wykonywanymi przez strażników w module kontroli środowiskowej, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przygotował szkolenie także dla tej grupy.

Szkolenie dla inspektorów ochrony środowiska

Inspektorzy ochrony środowiska to kluczowi użytkownicy CEEB. Ich rola polega przede wszystkim na obsłudze zgłoszeń „kopciucha” w systemie. W związku z tym 11 stycznia br. zorganizowaliśmy dla nich dedykowane szkolenie.