Pozytywny wynik audytu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków
Audyt dotyczył realizacji przez GUNB projektu "Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji”, w ramach którego powstał system Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Kontrola potwierdziła prawidłową realizację projektu oraz wydatkowanie przez GUNB środków unijnych o wartości ponad 22 milionów złotych.
Ponad 3 lata trwały prace związane z zaprojektowaniem, zbudowaniem i uruchomieniem systemu CEEB. Na ten cel wykorzystaliśmy ponad 22 miliony złotych z funduszy unijnych. Pozytywny wynik audytu to efekt zaangażowania i wysokiej jakości pracy zespołu oraz skuteczności procedur wdrożonych przez nasz urząd. CEEB to przykład tego, jak efektywnie wykorzystywać środki unijne z korzyścią dla wszystkich obywateli. – podkreśla Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.
- Prawidłowe wydatkowanie środków unijnych na kwotę 22 milionów złotych
Audyt trwał od 5 lipca do końca sierpnia 2024 r. Przeprowadziła go Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu.
Wyniki audytu potwierdziły, że projekt został wybrany zgodnie z kryteriami Programu i w pełni realizuje jego cele. Wszystkie działania były wdrażane zgodnie z zawartym Porozumieniem o dofinansowanie i spełniały wszelkie warunki, które dotyczą funkcjonalności, zastosowania i celów projektu.
- Wydatki w pełni zgodne z zasadami kwalifikowalności
Szczegółowa kontrola wykazała, że wszystkie wydatki zadeklarowane w ramach projektu były w pełni zgodne z zasadami kwalifikowalności określonymi w przepisach unijnych i krajowych.
Potwierdzono, że środki były wydatkowane efektywnie, z zachowaniem zasad gospodarności i przejrzystości.
- Prawidłowe rozdysponowanie terminali mobilnych dla gmin
Jednym z kluczowych elementów wdrożenia CEEB było dostarczenie 3500 sztuk terminali mobilnych, które umożliwiają korzystanie z aplikacji mobilnej CEEB.
Audytorzy przeprowadzili szczegółowe oględziny urządzeń w różnych lokalizacjach na terenie całego kraju. Potwierdzili ich prawidłowe rozdysponowanie pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego i zgodność z wymogami, które dotyczą oznakowania i promocji projektu.
- Prawidłowa realizacja postępowań o udzielenie zamówień publicznych
Audytorzy potwierdzili prawidłowość przeprowadzenia wszystkich postępowań o udzielenie zamówień publicznych, w tym przetargu na dostawę terminali mobilnych. Zastosowano właściwe tryby, zachowano zasady uczciwej konkurencji, jawności i równego traktowania wykonawców.
- Efektywna komunikacja opinii publicznej
Audyt potwierdził także pełną zgodność działań informacyjno-promocyjnych z wymogami unijnymi. Kampania, która towarzyszyła projektowaniu i wdrażaniu systemu CEEB, została oceniona jako doskonały przykład efektywnego informowania opinii publicznej o korzyściach płynących z wykorzystania funduszy UE.
- CEEB – pierwsza w Polsce taka baza
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to pierwsza w Polsce baza źródeł ciepła i źródeł spalania paliw.
Baza powstała po to, aby wspierać wymianę tak zwanych „kopciuchów”, poprzez gromadzenie informacji o źródłach ciepła w budynkach oraz udostępnianie ich w sposób ustandaryzowany i spójny na różnych szczeblach administracji publicznej w skali całego kraju. Celem długofalowym powstania CEEB jest walka ze smogiem i poprawa jakości powietrza.
System powstał w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego w ramach projektu „Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE)" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Pełna wersja ewidencji działa od 18 września 2023 r.
Więcej na stronie: ceeb.gov.pl