Przejdź do treści
Widok domów z lotu ptaka

System ZONE dla służb odpowiadających za kontrolę. Jak na tym skorzystają?

System ZONE to ogrom możliwości zarówno dla obywateli, przedsiębiorców, ale też dla służb. Mowa oczywiście o funkcjonariuszach straży miejskiej i gminnej, kontrolerach środowiskowych i inspektorach Ochrony Środowiska. To właśnie przedstawiciele tych instytucji, w ramach wykonywania swoich zadań, będą mogli wspierać się narzędziami udostępnionymi im w ramach systemu ZONE.

Sprawdź, w jaki sposób system ZONE wpływa na usprawnienie podejmowanych przez nich działań.

Kto zajmuje się kontrolami i czego one dotyczą?

Zgodnie z ustawą o ochronie środowiska oraz zarządzania terenami gmin przez jednostki terytorialne, takie prawo mają funkcjonariusze straży gminnej i straży miejskiej, inspektorzy z Inspekcji Ochrony Środowiska oraz kontrolerzy środowiskowi. System ZONE gromadzi dane na temat budynków oraz lokali, które wykorzystują źródła ciepła o mocy mniejszej niż 1MW.

Sprawdź, kiedy kontrolerzy mogą zapukać do drzwi budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych, lokalnych kotłowni oraz do niewielkich firm:

  • podczas rutynowej kontroli,
  • w czasie wizytacji związanej z wydatkowaniem otrzymanego dofinansowania np. na termomodernizację lub wymianę systemu ogrzewania na niskoemisyjne,
  • na podstawie zgłoszenia w sprawie „kopciucha”,

 

Korzyści z dostępu do systemu ZONE

System ZONE sprawia, że praca funkcjonariuszy i kontrolerów będzie oparta na podstawie konkretnych dokumentów oraz przetwarzanych danych, które gromadzi ta platforma. Urzędnik/Funkcjonariusz dzięki danym gromadzonym w bazie CEEB będzie mógł:

  • wygenerować raport, zgodnie z kryteriami, które będzie mógł modyfikować w systemie,
  • odczytywać wyniki raportu w trzech wygodnych formach w zależności od potrzeb : tabela, wykres, mapa,
  • szybciej zareagować na zgłoszenia mieszkańców dotyczących stosowania niewłaściwego pieca lub paliwa,
  • korzystać z kompletnych informacji o nieruchomości w czasie rutynowej kontroli, np. brak przeglądu kominiarskiego, data ostatniej kontroli środowiskowej oraz treść poszczególnych protokołów,
  • zobaczyć, wygenerować lub pobrać dokument uproszczonego audytu energetycznego na podstawie inwentaryzacji budynku i przeglądu kominiarskiego,
  • mieć dostęp do deklaracji dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach i lokalach mieszkalnych, składanych przez właścicieli i zarządców budynków.

Działania służb kontrolnych dzięki Systemowi ZONE są przejrzyste i sprawne. Na podstawie wygenerowanych danych w systemie, można wyselekcjonować grupę nieruchomości, by przeprowadzić określony typ kontroli lub zaplanować działania modernizacyjne czy naprawcze. Baza CEEB i system ZONE to funkcjonalna platforma, która pozwoli skrócić czas działania funkcjonariuszy i kontrolerów. pozwoli im szybciej i efektywniej weryfikować informacje nim wyruszą oni w teren. To znacząca zmiana w dotychczasowej pracy na tych stanowiskach.

Co jeszcze warto wiedzieć o Systemie ZONE?

System ZONE to nowe możliwości, które z całą pewnością oprócz służb, docenią także obywatele. celem nadrzędnym jest poprawa jakości życia. Każdy z nas chce być zdrowy i korzystać z możliwości,  które w życiu dostajemy w jak najszerszym zakresie. System ZONE jest połączony z Centralnym Rejestrem Charakterystyki Energetycznej Budynków. W ten sposób inspektorzy i urzędnicy wspólnie mogą czuwać nad poprawnym zarządzaniem nieruchomościami. Mogą także weryfikować wydatkowanie dofinansowań, które mają na celu zmniejszenie emisyjności budynków. Dzięki Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wszystkie informacje na temat każdej nieruchomości położonej w Polsce są w jednym miejscu. To nowość, która znacznie usprawnia podejmowane konkretnych działania.

Jednostkom samorządu terytorialnego wsparcie w postaci raportów z systemu ZONE, przygotowanych w oparciu o dane zgromadzone w CEEB, pozwoli lepiej kształtować politykę niskoemisyjną już na poziomie lokalnym.

Podsumowanie: lepsza organizacja pracy i szybki dostęp do informacji o każdej nieruchomości z Systemem ZONE

CEEB za pomocą systemu ZONE połączone jest z innymi istotnymi systemami, zarówno zewnętrznymi jak i wewnętrznymi. Pozwala to na kompleksową obsługę petentów oraz sprawne załatwianie poszczególnych spraw w instytucjach państwowych. Właściciel lub zarządca budynku może dzięki niemu złożyć bezproblemowo deklarację dotyczącą źródła ciepła, zgłosić „kopciucha” w trosce o zdrowie swoich najbliższych lub zamówić wizytę kominiarza czy inwentaryzację budynku.

CEEB to funkcjonalna platforma. Jej funkcjonalności pozwolą nam wspólnie zadbać o jakość powietrza, która z takim wsparciem, miejmy nadzieję, że będzie z roku na rok coraz lepsza. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat systemu ZONE, zajrzyj tutaj.

Szybkie linki

Odnośniki do projektów partnerskich

Projekty GUNB

Materiały do pobrania

Przykłady formularzy, pliki graficzne i inne