Przejdź do treści
Kobieta pracująca przy komputerze

Funkcjonalność Systemu ZONE — charakterystyka i zastosowanie

System ZONE został stworzony z myślą o tym, byśmy, często realizując za jego pośrednictwem swoje obowiązki, mogli wspólnie zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy. Korzystać z systemu mogą zarówno właściciele i zarządcy budynków, jak i przedsiębiorcy i administracja publiczna. Głównym celem jest poprawa jakości powietrza, co realnie wpłynie na poprawę zdrowia Polaków. Każda osoba, która będzie korzystać z jego funkcjonalności, na swój sposób będzie mogła dołożyć małą cegiełkę, by ten cel osiągnąć.

Sprawdź, w jaki sposób poszczególne funkcje Systemu ZONE mogą wpłynąć na poprawę jakości życia.

System ZONE i jego najważniejsze funkcje

System ZONE jest intuicyjny i przyjazny dla użytkowników. Daje dostęp do e-usług, które umożliwiają zarówno obywatelom, jak i przedsiębiorcom wywiązywanie się z ich obowiązków. Obowiązki te wynikają z ustaw – m.in. prawo budowlane, ustawa o ochronie środowiska oraz lokalnych uchwał antysmogowych.

Regularne wykonywanie przeglądów przewodów kominowych oraz inwentaryzacja budynków to tylko dwie sprawy, które można załatwić nie wychodząc z domu, za pośrednictwem systemu. W efekcie wdrożenie zmian, do których zobowiązują właścicieli budynków oraz zarządców nieruchomości ustawy, może skutecznie zmniejszyć koszty utrzymania obiektów.

System gromadzi w sposób rzetelny kluczowe informacje dla administracji. W ten sposób powstaje unikatowa baza danych CEEB, która umożliwi decydentom planowanie i realizację działań naprawczych, a te przyczynią się do ochrony zdrowia i bezpieczeństwa obywateli.

Możliwość przeprowadzania ankiet wśród poszczególnych grup społecznych

W systemie można utworzyć i przeprowadzić ankietę. Badanie satysfakcji użytkowników pozwala zebrać informacje zwrotne dotyczące oceny oddanych w ich ręce narzędzi. Ankiety przeprowadzane on-linie zajmują tylko kilka minut. Pozwalają obiektywnie ocenić w jakim stopniu funkcjonalności systemu odpowiadają na potrzeby użytkowników. Z założenia, System ZONE jest łatwy w obsłudze, funkcjonalny oraz praktyczny, a ankiety mogą pomóc w ulepszeniu go.

Silnik alertów — czym jest i do czego służy?

Kolejnym istotnym modułem, który znajduje się w Systemie ZONE, zarówno w wersji mobilnej, jak i webowej, jest silnik alertów. Ten komponent jest odpowiedzialny za generowanie alertów, które będą dedykowane do grupy użytkowników lub pojedynczych osób i przesyłane bezpośrednio na adres mailowy, numer telefonu komórkowego w postaci sms lub w okienku powiadomień w systemie. Jednocześnie wiadomość będzie trafiała do skrzynki odbiorczej w panelu użytkownika. Funkcjonalność ta - w zależności od zastosowanych ustawień - może przykładowo przypomnieć użytkownikowi o upływającym terminie ważności przeglądu.

Baza danych CEEB, czyli serce systemu ZONE

To moduł, w którym przechowywane są dane gromadzone za pośrednictwem systemu ZONE. W bazie danych CEEB gromadzone są dane zbierane przy okazji złożenia deklaracji, odkładane w systemie w postaci raportów z inwentaryzacji budynków, protokołu kontroli przewodów kominowych czy protokołu kontroli środowiskowej. Dane te będą bardzo przydatne gminom. To dzięki nim gminy będą mogły w doskonalszy sposób planować działania dotyczące remontów i programów termomodernizacyjnych. Pozwolą też im lepiej kształtować lokalną politykę niskoemisyjną. 

ZONE.App — system, który warto mieć zawsze pod ręką!

ZONE.App to aplikacja na urządzenia mobilne. Kompatybilna zarówno z systemem Android, jak i iOS. Wersja mobilna, która działa również w wersji off-line, pozwala wykonać inwentaryzację budynku w terenie, przeprowadzić kontrolę środowiskową oraz kontrolę przewodów kominowych - a w jej wyniku wystawić protokół elektroniczny.

W ZONE.App użytkownik systemu może skorzystać z poniższych modułów:

  • Kontrola środowiskowa
  • Przegląd kominiarski
  • Inwentaryzacja budynku
  • Zgłoszenie „Kopciucha”
  • Deklaracje
  • Kalendarz

Podsumowanie: korzystaj ze wszystkich funkcji Systemu ZONE, zadbaj o środowisko naturalne i zdrowie swoich bliskich!

Czyste powietrze to najważniejsza potrzeba każdego z nas. Przyjazne środowisko zapewnia prawidłowy rozwój kolejnym pokoleniom - naszym dzieciom i wnukom. System ZONE został zaprojektowany i zbudowany w taki sposób, by każdy użytkownik mógł z niego łatwo i swobodnie  korzystać. Obojętnie czy użytkownik korzysta ze smartfona, tabletu, czy komputera - może zaplanować swoje działania tak, by w najdogodniejszy dla siebie sposób, nawet bez wychodzenia z domu wywiązać się ze swoich obywatelskich obowiązków. Urzędnikom pozwoli zrealizować zdania, a przedsiębiorcom obsłużyć klientów.

Zanieczyszczenia powietrza oddziałują negatywnie na cały organizm, dlatego dalsze funkcjonowanie w świecie, w którym właściciele i zarządcy budynków oraz mali przedsiębiorcy lekceważą obowiązujące przepisy, ilość schorzeń układu oddechowego, a także pozostałych chorób cywilizacyjnych będzie nieustannie rosła. System ZONE to ukłon w stronę ludzi, którym zależy na tym , by nasza planeta s była naszym domem jak najdłużej. to wsparcie również dla tych, którym zależy na zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery. To również cenne narzędzie, dzięki  któremu każdy z nas będzie mógł mieć swój, choćby i niewielki, udział w tym, by i nam i kolejnym pokoleniom żyło się lepiej i oddychało lżej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Systemu ZONE, zajrzyj tutaj.

Szybkie linki

Odnośniki do projektów partnerskich

Projekty GUNB

Materiały do pobrania

Przykłady formularzy, pliki graficzne i inne